نرم افزار مديريت تغذيه مديران

 نرم افزار مديريت تغذيه به شما اجازه مي دهد مديريت مصرف جيره را در گذشته و يا آينده انجام دهيد. در اين نرم افزار كليه كنستانتره ها ، خوراكها و جيره ها به راحتي قابل ثبت بوده و مي توان مبالغ خوراك هر رده دامي را مشاهده نمود.

نرم افزاري مديريت تغذيه مي تواند كنترل 70 درصد هزينه ها را انجام دهد.

نرم افزار تغذیه دام مدیران

فرهنگ لغت و نحوه كار با نرم افزار مديريت تغذيه دام (پاني)

تغذيه چيست ؟

سطح درآمد یک واحد گاوداری بستگی به میزان تولید و هزینه های آن دارد که از این میان خوراک مصرفی با حدود 70 درصد بیشترین نسبت هزینه هارا به خود اختصاص می دهد. بنابراین با بهينه سازي و كنترل مداوم هزینه های غذایی ،مي توان سود را افزايش داد

كاربرد نرم افزار تغذيه :

  • گزارشهاي بهنگام مديريتي
  • وابسته نبودن به يك نفر خاص براي گزارشات و يا در زمانهاي خاص
  • در دسترس بودن كليه سوابق در برنامه
  • وابسته نبودن كليه آبتمها به يك فايل اكسل
  • گزارشهاي متنوع
  • مبنايي براي محاسبه دقيق تر قيمت تمام شده
  • كنترل مواد خوراكي مصرفي در بازه زماني مشخص و تاثير آن در توليد شير و يا ميزان گيرايي دام
  • سرعت و دقت گزارش گيري

 

نرم افزار تغذيه مديران (پاني) :

نرم افزار مديريت تغذيه به شما اجازه مي دهد مديريت مصرف جيره را در گذشته و يا آينده انجام دهيد. در اين نرم افزار كليه خوراكها، پرميكس ها، كنستانتره ها و جيره ها به راحتي قابل ثبت بوده و مي توان مبالغ خوراك هر رده دامي را در بازه هاي زماني دلخواه مشاهده نمود.

نرم افزاري مديريت تغذيه مي تواند كنترل 70 درصد هزينه ها را انجام دهد.

خواهشمند است

  • با نظرهاي خود ما را در تكميل اين برنامه و يا جزوه ياري فرماييد
  • با تهيه فيلمهاي آموزشي تجربيات خود را در زمينه كار با نرم افزار با ديگران به اشتراك بگذاريد

 

اميد است بتوانيم با كمك يكديگر قدمي ديگر به سمت بهينه سازي هزينه هاي توليد در دامداري ها برداريم

 

گروههاي دامي

تعریف گروههای دامی که بر اساس آن می خواهیم گزارش بگیریم. در این بخش گزینه گروه کلان دامی وجود دارد که خود شامل چندین زیرگروه می باشد و شما می توانید بر اساس این گروههای کلان گزارشهای کلی تری تهیه نمایید.

آیتمهای قابل تعریف در این بخش : کد گروه دامی – گروه کلان دامی - نام گروه دامی – فعال/غیرفعال

خوراکها

کلیه خوراکهایی که در جیره روزانه دامها وجود دارد در این بخش تعریف می شوند و برخی جزییات مانند ماده خشک و اینکه جز خوراکهای سرک هست یا نه نیز تعیین می گردد.امكان اضافه، اصلاح و حذف خوراك وجود دارد. در صورتيكه از خوراك در بخش كنسانتره و يا جيره استفاده شود امكان حذف وجود ندارد و كاربر براي جلوگيري از وجود خوراك در ليست انتخابي خوراكها مي تواند ان را غيرفعال نمايد.

در اين بخش امكان انتقال اطلاعات خوراكها از طريق فايل اكسل وجود دارد.

آیتمهای قابل تعریف در این بخش : کد خوراک – نام خوراک – واحد – دسته بندی – گروه بندی خوراک – ماده خشک – نقطه سفارش – سرك – فعال/غيرفعال

عمليات انبار خوراك

اطلاعات ورود و مصرف خوراك در اين بخش ثبت مي گردد. در صورتيكه بخش توليد نياز به انبار داشته باشد مي تواند از اين بخش استفاده نمايد در غير اينصورت سيستم بدون استفاده از اين بخش نيز مي تواند به كار خود ادامه دهد.

ميزان موجودي خوراك ها در اين بخش قابل دسترس است. با استفاده از بخش رسيد انبار مي توان اطلاعات رسيدها را ثبت نمود و در صورتيكه بخشي از خوراكي به غير از مصرف از انبار كسر شود بايد از بخش خروج از انبار غير از مصرف اقدام نماييد.

در صورتيكه بخواهيم اطلاعات مصرف روزانه كه ثبت كرده ايم از انبار كسر شود از بخش انتقال مصرف خوراك به كاردكس استفاده مي نماييم در اين بخش از تاريخ تا تاريخ تعيين شده كليه مصرفهاي ثبت شده محاسبه و از انبار كسر مي شوند.

براي مشاهده كاردكس (تاريخهاي ورود و خروج) يك خوراك از بخش كاردكس خوراك اقدام نماييد.

ورود اطلاعات رسيد كالا از طريق فايل اكسل از بخش اكسل موجودي امكان پذير مي باشد.

در پايان سال براي انتقال مانده پاياني به سال بعد از گزينه انتقال موجودي از سال قبل استفاده مي شود.

روشهاي ميانگين موزون، پايين ترين قيمت و بالاترين قيمت براي محاسبه قيمت خوراكها در نظر گرفته شده است كه كاربر بر اساس نياز خود مي تواند يكي از روشهاي ذكر شده را انتخاب نمايد.

کنسانتره

برای تعریف پرمیکس و کنسانتره از این بخش استفاده می شود.پرمیکس متشکل از چندین خوراک می تواند باشد و برای تعریف کنسانتره علاوه بر خوراکها امکان انتخاب پرمیکس را هم داریم.

برای تعریف هر یک تاریخ، نام کنسانتره، فرمول نویس و مقدار برای یک دام بصورت کلی تعریف می گردد و برای جزییات ان کد خوراک، نام خوراک، مقدار و یا درصد خوراک انتخابی و درصد ماده خشک خوراک تعریف میگردد. درصد ماده خشک هر خوراک بصورت پیش فرض از بخش خوراک نمایش داده می شود ولی قابل تغییر توسط کاربر نیز می باشد. در این بخش درصد کلی و میزان DMI خوراک نیز نمایش داده می شود. برای جزییات خوراکها فقط کافیست مقدار و یا درصد وارد شود.

پرمیکس و یا کنسانتره های تعریف شده در بخشهای دیگر بصورت نام و تاریخ تعریف انها دیده می شوند. در صورتیکه از انها استفاده شود دیگر قابل تغییر نخواهند بود و برای تغییر باید از انها کپی گرفته شود که به تاریخ روز ایجاد می شود و کاربر می تواند تغییرات لازم را در ان اعمال نماید در اینصورت کنسانتره تاریخ قبلی غیرفعال می شود که در بخشهای دیگر دیده نشود.

همچنین کاربر می تواند مواردی که می خواهد را بصورت دستی فعال و یا غیرفعال نماید.

از طریق باکس نمایش کنسانتره های خوراک می توانید خوراک را انتخاب نمایید و لیست کنسانتره هایی که از خوراک مورد نظر در انها استفاده شده را ببینید.

در جدول اطلاعاتی کنسانتره و پرمیکس علاوه بر اطلاعات اصلي اطلاعاتی مانند درصد ماده خشک کنسانتره، مقدار برای یک دام(Asfed) و مقدار ماده خشك كنسانتره (DMI) نيز نمايش داده مي شود.

جیره

عملکردی شبیه بخش کنسانتره دارد با این تفاوت که علاوه بر خوراکها امکان انتخاب کنسانتره را نیز به شما میدهد. همچنین در بخش جزییات امکان ورود مقدار بصورت TMR و NTMR برای خوراک انتخابی را نیز دارید که خوراک NTMR منظور خوراکی هست که بصورت مجزا ولی روزانه برای بهاربندهای مورد نظر ریخته می شود.

افت

در اين بخش نام خوراك را انتخاب ميكنيد و بصورت عددي مشخص ميكنيد در يك بازه زماني مشخص چند درصد افت داشته است. توجه كنيد كه اين افت از انبار كسر نمي شود و فقط در گزارشاتي كه با افت گرفته مي شود اعمال ميگردد.

مصرف

اين بخش بصورت روزانه مورد استفاده قرار ميگيرد و بصورت پيش فرض به تاريخ روز فيلتر شده است و در زمان ورود فقط اطلاعات امروز ديده مي شود.

زمانيكه براي اولين بار سيستم را راه اندازي ميكنيد براي ثبت مصرف جديد بايد اطلاعات اتصال به مديران را تنظيم نماييد البته اين كار از طريق بخش تنظيمات نيز امكان پذير است.سپس ليست بهاربندهاي موجود در مديران همراه با اطلاعات بهاربندها و تعداد دام موجود در مديران براي تاريخ انتخابي نمايش داده مي شود و كاربر مي تواند بهاربندهايي كه براي انها ميخواهد مصرف ثبت كند را انتخاب كند. در اين بخش امكان انتخاب بهاربندهاي اخرين ثبت مصرف وجود دارد همچنين امكان كپي كردن تعداد تغذيه از روز قبل نيز وجود دارد در صورتيكه اين گزينه انتخاب نشود تعداد مديران و تعداد تغذيه برابر خواهد بود. قابل ذكر است كليه اطلاعات مصرف از روز قبل براي بهاربندهاي انتخابي كپي مي شود و نيازي نيست كاربر هر روز گروه دامي و جيره براي بهاربندهاي انتخابي ثبت نمايد كافيست هر روز فقط تغييرات نسبت به روز قبل را در اطلاعات اعمال كند.

در جدول مصرف اطلاعات تاريخ مصرف، كد بهاربند، نام بهاربند و تعداد مديران قابل تغيير نيست و كاربر بايد تعداد تغذيه، گروه دامي و جيره بهاربند را وارد نمايد. به محض انتخاب جيره، سرانه مصرفي جيره براي دام و ميزان خوراك لازم براي بهاربند محاسبه و ثبت مي شود در صورت نياز كاربر مي تواند مقدار سرانه دام را تغيير دهد كه مقدار محاسبه شده خوراك بر اساس اين سرانه نيز تغيير خواهد كرد(اين موارد براي بخش NTMR نيز صادق خواهد بود). آيتم مقدار مصرف شده خوراك بصورت پيش فرض با مقدار محاسبه شده برابر خواهد بود ولي در صورتيكه مقدار خوراك مصرفي در بهاربند بيشتر و يا كمتر شده باشد كاربر مي تواند اين عدد را تصحيح نمايد و در صورت تغيير آن سرانه مصرفي دام نيز تغيير خواهد كرد. اگر خوراك بهاربند مانده داشته باشد و بخواهيد ان را ثبت كنيد مي توانيد در ستون پسماند مقدار مانده را وارد نماييد كه در اينصورت سيستم بصورت اتوماتيك اين مقدار را از مقدار مصرف شده كسر مي كند. در صورتيكه بخواهيد پسماند را براي بهاربند و يا بهاربندهاي ديگر استفاده كنيد بهتر است از بخش پسماند استفاده نماييد.اين بخش در ادامه توضيح داده خواهد شد.

در صورتيكه خوراك شامل بخش NTMR باشد با دابل كليك بر روي رديف مورد نظر مقدار مصرفي خوراكهاي NTMR جيره به تفكيك نمايش داده مي شود.

آيتمهاي ماده خشك مصرفي و ماده خشك مصرفي يك دام (DMI) نيز در اين بخش قابل مشاهده است.

همچين كاربر ميتواند اطلاعات مصرف را به تفكيك گروه كلان دامي نيز در اين صفحه داشته باشد.

در صورتيكه بخواهيد اطلاعات مصرف يك بهاربند را در تاريخ انتخابي حذف كنيد كافيست رديف مورد نظر را انتخاب نموده سپس دكمه حذف را كليك نماييد . و اگر بخواهيد كليه مصرفهاي ثبت شده يك تاريخ را حذف نماييد كافيست يك رديف با تاريخ مورد نظرتان را انتخاب كنيد و سپس دكمه حذف مصرف يك تاريخ را كليك نماييد.

در بخش فرم خوراك ريز مي توانيد درصدهاي مربوط به يك وعده را وارد نماييد و صفحه چاپي مقدار مصرف از هر خوراك براي هر بهاربند را بگيريد.

پسماند : اگر بخواهيد مقادير خوراكهاي يك جيره كه از بهاربندهاي مختلف جمع اوري شده را به يك سري بهاربند ديگر بدهيد مي توانيد از اين بخش استفاده نماييد. ابتدا نام جيره و مقدار جمع اوري شده را وارد كنيد سپس نام بهاربندها و مقاديري كه اين جيره از آنها جمع آوري شده را مشخص نماييد در مرحله آخر بهاربندهايي كه اين مانده ها را دريافت ميكنند مشخص مي شود.

اگر آيتم مقدار پسماند هر بهاربند از مقدار مصرف كسر شود را انتخاب كنيد اين مقادير از مصرف كسر خواهد شد و سيستم مقدار پسماند در جدول اصلي را لاك ميكند در غير اينصورت اين ثبت تاثيري در مقدار مصرف نخواهد داشت فقط براي بهاربندهاي دريافت كننده مقادير در بخش مصرف ثبت مي شوند.

بررسي مصرف : گاها امكان دارد اطلاعات حذف يك دام دو سه روز بعد در سيستم ثبت شود در اينصورت به تعداد روزهايي كه تاخير ثبت حذف يك دام را داريد سيستم براي ان خوراك ثبت مي كند از طريق اين بخش ليست اين دامها در دسترس قرار خواهد گرفت و امكان حذف مصرف در تاريخهاي اضافي را به كاربر ميدهد.

خروجي اكسل : اطلاعات جدول اصلي را به اكسل انتقال مي دهد.

ممكن است كاربر بخواهد بداند از جيره هاي انتخابي روز جاري كدام شامل جيره ايست كه غيرفعال شده اين با انتخاب گزينه جيره غيرفعال شده امكان پذير خواهد بود.

در اين سيستم در صورتيكه كاربر جيره مصرفي يك بهاربند را تغيير دهد بر اساس جيره جديد سرانه دام و مقدار محاسبه شده و مصرف شده تغيير خواهد كرد حال اگر كاربر بخواهد بدون تغيير مقادير محاسباتي فقط صرفا جيره را عوض نمايد مي تواند گزينه در صورت تغيير جيره سرانه تغيير نكند را انتخاب كند و سپس اقدام به تغيير جيره موردنظر كند.

سرك و تعديل

در صورتيكه نياز به اضافه يا كم كردن خوراك خاصي را از مصرف روزانه بهاربندها داشتيم از اين بخش استفاده ميكنيم.

در بخش سرك تاريخ و خوراكهايي كه قرار است اضافه تر از جيره به بهاربندها داده شود همراه مقادير انها انتخاب مي شوند سپس بهاربندها مي تواند بصورت گروهي و يا تكي اضافه و ثبت شوند براي تعديل نيز به همين صورت است با اين تفاوت كه از خوراك مصرفي كم مي شود.

گزارشها

مراجعه به سيستم رز و اجراي گزارشات از پيش آماده در بخش ليست گزارشها

پشتيبان گيري/بازيابي اطلاعات

براي تهيه پشتيبان از اطلاعات و يا بازيابي ان به زمانهاي قبلي

كاربران

تعريف كاربران و سطوح دسترسي

تنظيمات

در اين بخش امكان تعريف اتصال به ديتابيس مديريت دامپروري و همچنين تعداد روز مجاز برای تغییر اطلاعات می باشد.

جداول گزارش گيري

1) گروههاي دامي

2) خوراكها

3) عمليات انبار خوراك

4) كنسانتره و پرميكس

5) جيره

6) افت

7) مصرف

8) پسماند

9) تعدیل/سرک

 

 

برچسب ها: مديران،نرم افزار مديران،نرم افزار مديريت دامپروري،نرم افزار مديريت تغذيه،نرم افزار قيمت تمام شده،نرم افزار كشاورزي،نرم افزار سم چيني،نرم افزار مديريت گله،فروش دام،تغذيه دام،قيمت گاو،قيمت گوساله،گوساله هلشتاين،سيمينتال،,
[ دوشنبه 27 خرداد 1398 ] [ 10:40 ] [ سيما شباهنگ ]
[ ]